Cyklovýlet nejen za dobrým vínem: vinařské cyklostezky Jižní Moravy

Stále více lidí podléhá cyklistice, která nejenže neomezuje věkem, ale nabízí i mnoho výhod – například krásné výhledy a poznání míst naší země.

Máte-li navíc blízko k Moravě, která láká nejen na ochutnávku nějakého dobrého vína, ale i krásnou přírodou, pak byste měli spojit příjemné s užitečným, sbalit svoje cyklistické vybavení a vydat se na kole nejen za dobrým vínem.

Stezka za krásami jižního Znojemska

Kdo někdy zavítal na jižní Znojemsko, ten by nám dal jistě za pravdu, že tahle oblast bezesporu patří mezi nejzajímavější místa na jižní Moravě. V rámci cyklostezky za krásami jižního Znojemska zdoláte trasu dlouhou 39 kilometrů. Slibuje střední obtížnost, proto je vhodná pro pokročilé jezdce, kteří si troufnou na necelé čtyři desítky kiláčků vedoucích z náměstí ve Znojmě až po Sedlešovice.

První zastávka u kláštera křižovníků nabídne možnost pro svačinu nebo krátký oddych. Poté hurá šlápnout zpátky do pedálů a vydat se do Mašovic. Cestou pojedete přes Podmolí, což je nejvyšší bod vinařské stezky. Trasu zakončíte opět ve Znojmě – druhém největším městě jižní Moravy.

Cyklostezka rovinami Dolnomoravského úvalu

Kde je nejtepleji v České republice? Jedním takovým místem, které si okamžitě zamiluje každý „teplomil“ je rovinaté pomezí vinařských podoblastí Mikulovské, Velkopavlovické a Slovácké. I sem se vyplatí vzít dobrou náladu, kolo a kvalitní cyklistické vybavení a sami nebo s rodinou či partou přátel zdolat cyklostezku dlouhou 51 kilometrů.

Trasa startuje v Moravské Nové Vsi, odkud pokračuje po značkách vinařské stezky do centra městysu. Cestou si můžete prohlédnout kostel sv. Jakuba pocházejícího z 18. Století, odsud poté stezka vede směrem na Prušánky až do Moravského Žižkova. Cyklostezka po převážně rovinatém terénu krásně ubíhá, byť se řadí mezi středně náročné.

Stezka přes Pavlovské kopce

Začátek této cyklostezky kolem Pavlova je trochu náročnější, vede totiž do Pavlovských kopců. Těšit se můžete například na přírodní památku Kočičí skálu, kde dosáhnete nejvyššího bodu 41 kilometrů dlouhé stezky. Poté budete klesat přes obec Klentnice do Pavlova – nezapomeňte se rozhlížet, výhled je zde opravdu parádní! Pozor ale na docela prudké klesání.

Z Pavlova vede trasa do Dolních Věstonic a do Strachotína, kde je třeba zdolat 2 kilometry dlouhý úsek po frekventované silnici. Ve Strachotíně ale odbočíte a vydáte se dále po značkách podél břehu Věstonické nádrže. Cyklostezka je zakončena v Pasohlávkách.

Pokud se chystáte na vinařské stezky po Jižní moravě, najděte si ubytování u vinařských cyklostezek.

Třeba u PavlovaBooking.com

Na lyže do českých hor

Kvalitní vybavení na kolo

Zážitky pro muže, ženy, adrenalinové nadšence..