Kam se vydat po Česku na kolech?

Když sluníčko vybízí k pobytu venku, nemusíte být jen na své zahradě. Okopávání zahrádky počká, raději se vydejte prozkoumávat naši krásnou republiku. Je mylné se domnívat, že pouze zahraničí nabízí řadu atraktivních lákadel. I Česko má, co nabídnout. Zejména cyklistům. Pojďme si proto prozradit, kam se vydat po Česku na kolech.

Nejdříve si zkontrolujte svůj dopravní prostředek

Test horských kol je to první, k čemu dojde před odjezdem na výlet. Kolo je nutné zejména po dlouhých měsících, kdy leželo v kůlně zkontrolovat. Gumy mohou být vyfouklé, na brzdy nemusí být zrovna spolehnutí a sedátko? To může být až příliš vysoko nebo naopak nízko. Proto ho seřiďte, omyjte od usazeného prachu a zkontrolujte ho po stránce funkčnosti.

A teprve až bude v pořádku, můžete se vydat třeba na akce na Moravě, kterých se nejen v létě koná celá spousta.

Na Moravě do Lednice i Podyjí

Pokud chcete strávit dovolenou v kraji vína, vezměte s sebou stan pro 4 osoby a vydejte se třeba do Národního parku Podyjí. Jedná se o krásné prostranství nabízející nádherné vinice, dechberoucí vyhlídky a úžasnou přírodu, která se kolem vás náhle rozprostře a kterou se budete moct kochat i ze sedla vašeho kola.

Dokonce Podyjím vede krásná cyklostezka mající asi čtyřicet kilometrů. Kvůli mírnému stoupání není vhodná pro začátečníky, ale pokud si věříte, jistě to hravě zvládnete.

Také se nabízí krásný Lednicko-valtický areál. Mluvíme o jednom z nejkrásnějších moravských skvostů. Rozhodně se nejedná pouze o zámek, i když i ten je opravdu nádherný, ale mluvíme i o rozlehlých zahradách kolem či o minaretu, z něhož uvidíte na daleké, široké okolí.

Okolo Třeboně i zdejšího rybníka

Pokud máte Moravu projetou, co se vydat zase o kus dál, konkrétně na Třeboňsko? Hovoříme o oblíbeném kraji mnoha cyklistů, jelikož zdejší krajina je poměrně rovinatá a stoupání není to, co by vám komplikovalo cestu.

Konkrétně se můžete vydat okolo Třeboně a zdejšího rybníka. Tato trasa je opravdu nenáročná. Pokud si chcete cestu zpříjemnit pohádkovým zátiším, Červená Lhota stojí za navštívení. I když už zdejší rybník není napuštěný jako kdysi (nebo jako v pohádce o krásné zlatovlasé panně), alespoň prohlídka stojí za to. Proto svá kola upoutejte u zámku a šup za pány průvodci!

I Šumava má, co cyklistům nabídnout

Jste milovníky přírody? Pak vám pravděpodobně nejvíce učarovala Šumava. Lidé ji milují právě díky nedotčené přírodě rozprostírající se okolo, ale také díky pohodovým cyklostezkám, na které se mohou vydat i rodiny s menšími dětmi. Na své si však přijdou i milovníci výšlapů, i pro ně si Šumava něco krásného přichystala.

Projet se můžete například kolem jezera. I když jste Lipno viděli z blízka, určitě jste si ho ještě neprohlédli ze sedátka kola. Zdatnější cyklisté mohou vyzkoušet trasu rovnající se zhruba pětačtyřiceti kilometrům, rodiny s dětmi pak o něco kratší, rovnající se dvaatřiceti kilometrům.

Prozkoumejte trasu linoucí se podél Labe

Pokud se přesuneme dál, do středních Čech, i zde najdeme mnoho cyklistických lákadel. Nejoblíbenější je takzvaná Labská stezka, která začíná už v Krkonoších a končí v zahraničním Německu. Prakticky celou dobu se jede pouze po bezvadném asfaltu, prakticky neustále po rovině, sem tam mírně z kopce. Je však opravdu dlouhá, proto pokud byste ji chtěli ujet celou, vezměte si ideálně týden dovolenou a zmiňovaný stan pro 4 osoby, jelikož budete pravděpodobně přespávat někde pod širým nebem.

Ve středních Čechách se však nachází i krásné cyklostezky vedoucí Adršpachem a Broumovskem. Kromě krásných skal se můžete kochat i zdejšími skanzeny nebo jinými zajímavými památkami.

Na lyže do českých hor

Kvalitní vybavení na kolo

Zážitky pro muže, ženy, adrenalinové nadšence..