Na co si dát pozor u elektrického invalidního vozíku?

Nohy vám neslouží tak, jak byste si představovali, ale zároveň si chcete i nadále užívat co největší nezávislosti a svobody pohybu? Došli jste k názoru, že řešením by mohl být invalidní vozík, ideálně ten elektrický? Pak se vám jistě budou hodit naše tipy, na co si dát při jeho výběru pozor. Využijete je i v případě, že už nějaký vozík máte, ale radši byste si pořídili svůj, elektrický.

Vozíček na pojišťovnu?

Na invalidní vozík jako zdravotnickou pomůcku má za splnění určitých podmínek nárok každý jednou za pět let. Záleží ale na diagnóze, váš ošetřující lékař na jejím základě musí správně sepsat žádost a tu postoupit pojišťovně. Tam ji prozkoumá revizní lékař a rozhodne, zda ji schválí a nějaký ten vozík vám přidělí, nebo ji zamítne.

Revizní lékař vám ale může přidělit i zcela jiný vozíček než ten, který vám lékař předepsal. Vůbec ani nemusí jít o zcela nový, ale repasovaný vozík. Ten navíc po celou dobu bude majetkem pojišťovny a ta může kdykoli usoudit, že ho už nepotřebujete. Vám pak nezbude než ho vrátit. Co dál?

Elektrický vozíček za vlastní peníze

Sice je to docela velká investice a sami sebe se asi ptáte, proč byste si vozík sami měli kupovat, na druhou stranu je třeba si říct, že má smysl. Když si vozík koupíte za vlastní peníze, nebudete se muset bát, že ho pojišťovna bude chtít zpět, navíc si pořídíte takový, který vám bude maximálně vyhovovat.

Víte, že dobře vybraný vozíček pro invalidy může pozitivně ovlivnit vaše zdraví? A to se přece počítá!

Zdroj: fotobanka

Na co si dát u elektrického vozíku pozor?

Elektrické invalidní vozíky můžeme rozdělit na interiérové a exteriérové, podle toho, kde je plánujete používat. Kromě toho se liší i způsobem pohonu (přední nebo zadní) a také tím, zda mají skládací nebo pevný rám. Jak vybrat ten pravý?

  • Základem je dobře zvolit šíři sedačky. Na obou stranách by mezi bočnicí vozíku a vaším tělem mělo zůstat místo o velikosti asi 1-2 centimetrů.
  • Vyberte si i opěrku zad. Vsadíte na textilní, řemínkovou nebo ergonomicky tvarovanou opěrku? A co její polohování? Vystačíte si s tím mechanickým, nebo dáte přednost plynulému elektrickému polohování?
  • Stupačky mají být integrované (součástí rámu), nebo raději odnímatelné? Jak je chcete polohovat? Elektricky nebo mechanicky?
  • Nepodceňujte ani výběr kol, rozhodněte se podle toho, kde vozíček budete využívat. Bezúdržbová kola s pěnovou vložkou oceníte v interiéru, během výletů do terénu ale jistě dáte přednost těm nafukovacím.
  • Dobře zvolte i výšku sedu. Ta se většinou pohybuje mezi 43 a 53 centimetry a odvíjí se od průměru předních kol a postavení rámu.
  • Zajímejte se i o hmotnost vozíku. Napoví vám, jak bude vozík ovladatelný. Čím je těžší, tím hůř se s ním manipuluje.
  • Nepodceňujte ani nosnost vozíku, vyberte ji s ohledem na hmotnost uživatele.

Náš tip na závěr: Zamyslete se i nad polohováním vozíku. Zejména, pokud máte problém udržet v sedě rovnováhu, nebo pokud je pro vás vhodnější poloha v pololeže nebo ve vodorovné poloze.

Na lyže do českých hor

Kvalitní vybavení na kolo

Zážitky pro muže, ženy, adrenalinové nadšence..