Pojištění domácnosti nepodceňujte

Konečně bydlíte ve vlastním bytě nebo domě, který si můžete přizpůsobit svým představám. Nemusíte se přitom na nikoho ohlížet, pořídíte si do něj, co chcete. Když už jsme tak v tom zařizování, nezapomeňte si domácnost taky dobře pojistit. I taková vyteklá pračka dokáže nadělat pěknou škodu.

Nepleťte si pojištění domácnosti s pojištěním nemovitosti

Dva různé pojmy, které si mnozí z nás pletou. A není se čemu divit. Když si ale přečtete následující řádky, budete v tom mít jasno na celý život. Pomůže vám s tím i jedna dobrá pomůcka. Jaká?

Představte si, že můžete dům vzít do ruky a různě s ním hýbat, otáčet ho. To, co se z něj vysype, když ho otočíte vzhůru nohama, to patří do pojištění domácnosti. To, co zůstane, pak do pojištění nemovitosti.

Pojištění domácnosti tak zahrnuje vybavení bytu nebo domu jako nábytek, televizi, různé elektrospotřebiče, knihy, šperky, sportovní vybavení a další. Spolu s nimi můžete pojistit i stavební součásti jako plovoucí podlahu, kuchyňskou linku, obklady stěn a stropů apod., obvykle sem pak patří i prostory mimo byt jako sklep a půda.

Oproti tomu pojištění nemovitosti zahrnuje stavbu jako takovou (zdi, strop, střechu, okna, omítku apod.), plus vedlejší stavby jako bazén, kůlnu na nářadí, plot atd.

Proč si sjednat pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti by si měl sjednat jak každý vlastník nemovitosti, tak ten, kdo v ní bydlí, tedy třeba i podnájemník. Poskytne vám totiž ochranu majetku pro celou řádku rizik, mezi která patří například:

  • Krádež či vloupání
  • Vandalismus
  • Živelní události jako požár, vichřice, sesuv půdy, výbuch a někdy i povodeň.
  • Připojistit se v rámci pojištění domácnosti můžete i pro případ škod na elektrospotřebičích způsobených přepětím v síti, proti rozbití oken nebo proti posprejování fasády.
  • Stejně se můžete připojistit i proti zatečení vody do bytu nebo domu při dešti. Někdy to je automaticky součástí pojištění, jindy je třeba se pro tyto případy připojistit navíc.

Víte, že když si pojistíte domácnost, můžete získat i pojištění odpovědnosti proti škodám z občanského života, které vás i další členy rodiny ochrání proti škodám, které neúmyslně způsobíte někomu jinému? Třeba když vytopíte sousedy pod vámi.

Zdroj foto: fotobanka

Jak si domácnost pojistit? Nejlépe online!

Proč byste někam chodili, když si domácnost můžete pojistit pěkně z pohodlí a tepla domova? Vše totiž vyřídíte klidně online. Jak na to?

Stačí na porovnávači pojištění jako třeba klikpojisteni.cz vyplnit základní údaje o vaší domácnosti jako typ stavby, město, kde bydlíte a pojistnou částku a během pár chvil uvidíte nabídky jednotlivých pojišťoven.

Když vás některé z nich zaujme, necháte si na e-mail zaslat smlouvu a veškerou dokumentaci a zaplatíte pojistné. Tím smlouvu akceptujete a jste pojištěni.Náš tip na závěr: Dobře si promyslete limity plnění pro každé riziko, pro které se pojistíte. Je to totiž maximální částka, kterou vám pojišťovna v případě pojistné události vyplatí.

Na lyže do českých hor

Kvalitní vybavení na kolo

Zážitky pro muže, ženy, adrenalinové nadšence..