Zima o sobě začíná dávat vědět. Ráno bývá zima, na trávě se objevuje námraza, na horách už dokonce spadla nějaká ta sněhová vločka. Nebude to dlouho trvat, a nejen na vrcholcích hor se objeví sníh. Nejvyšší čas zkontrolovat lyžařskou výbavu a doplnit ji. Že vám chybí lyžařské brýle? Poradíme vám, jak je vybrat.
Lyžařské brýle jsou jedním z nejdůležitějších kousků ve výbavě lyžaře, jejich účelem totiž je chránit zrak. A to jak před nepřízní počasí v podobě větru nebo sněžení, tak i před ultrafialovým zářením. Hlavně ve vyšších nadmořských výškách je vzduch řidší, a proto filtruje méně paprsků.
Dalším důvodem, proč nosit lyžařské brýle, je skutečnost, že i ve zhoršených podmínkách pomáhají zlepšit vidění. Zároveň brání podráždění očí, nebo jejich mechanickému poškození. Co si budeme povídat, když sjíždíte svah, snadno se stane, že odletí krystalek ledu, zavadíte o větev stromu apod.
Na první pohled se všechny zdají stejné, přeci jen se ale hodně liší. Na co se zaměřit, když si brýle vybíráte?
Lyžařské brýle by měly na obličeji dokonale sedět. Při jejich výběru se zajímejte o velikost rámečku, přizpůsobte ji obličeji toho, kdo brýle bude nosit.
Víte, že brýle lze podle velikosti rámečku rozdělit do několika skupin? Malé lyžařské brýle vhodné pro děti a dospělé s drobným obličejem, střední brýle, které patří mezi nejrozšířenější a velké brýle na lyže. Ty ocení lyžaři s větším obličejem i ti, kdo preferují velké zorníky.
Kvalitní zorník je základem každých dobrých lyžařských brýlí. Rozdíly v jeho provedení mají také ohromný vliv na optické vlastnosti brýlí, proto se na něj zaměřte.
Náš tip: Výběr brýlí přizpůsobte i podmínkám, ve kterých nejčastěji lyžujete a citlivosti vašich očí. Velmi oblíbené jsou polarizační lyžařské brýle, které lépe brání oslnění, sáhnout můžete i po fotochromatických brýlích, jejichž zorníky reagují na množství světla a podle toho se zatmaví nebo naopak rozjasní.
Během lyžování se určitě zpotíte, navíc se na helmě nebo čepici usazuje sníh nebo vlhkost. Když si pak posunete brýle, namočíte polstrování a v brýlích se začne tvořit vlhkost. Odvětrávání tak vůbec není od věci, jen se zamyslete nad tím, zda vám stačí to standardní, nebo dáte přednost lepšímu odvětrávání.
Brýle na lyže je dobré vyzkoušet, musí totiž bezvadně sednout na váš obličej, navíc musí být kompatibilní s vaší lyžařskou helmou. Brýle tak zkoušejte spolu s ní, mezi horní hranou brýlí a helmou by neměl být žádný velký prostor.