Cyklostezky po Česku – poznávejte naši krásnou zemi na kolech

Cyklostezky jsou obecně vnímány jako ideální spojení aktivního odpočinku s relaxováním

Je přece tak snadné sednout na kolo a šlápnout do pedálů. Na kole můžete prozkoumat celou Českou republiku, stačí si jen vybrat některou z mnoha zajímavých cyklostezek, které se liší nejen délkou, ale i členitostí terénu.

Po směru speciálních dopravních značek

Kdo se bojí, že by se na toulkách přírodou ztratil, bát se rozhodně nemusí. Cyklostezky v Česku jsou již od roku 1997 značeny speciálním turistickým značením Klubu českých turistů a od roku 2001 se tak každý více či méně aktivní cyklista může bezpečně vydat po stopách speciálních směrových dopravních značek.

Cyklostezky a cyklotrasy se dělí do čtyř tříd. Počet číslic v označení konkrétní trasy se přitom rovná třídě, do které je zařazena (např. 2, 46, 452 nebo 0028).

  • třída = mezinárodní dálkové trasy
  • třída = dálkové trasy
  • třída = regionální trasy
  • třída = místní trasy

Cyklostezky mají za cíl zvednout atraktivitu regionů

Rekreační jízda na kole je ideální příležitost, jak se udržet v kondici a ještě poznat kus „světa“. Kolo si dneska může pořídit každý a cyklistické vybavení není cenově nedostupné a ubytování u vinařských cyklostezek je spousta.

Cyklistika navíc neomezuje věkem a na kole tak může cesty a cestičky brázdit i nadšený cyklista v pokročilém věku.

Cyklostezky jsou přitom parádní způsob, jak zvednout atraktivitu v konkrétních regionech. Mnoho turistů si daná místa pro rekreaci vybírá i podle toho, zda jim může nabídnout nějakou zajímavou cyklotrasu.

Neustále přibývají nové cyklosezky

Dobrou zprávou pro každého méně či více nadšeného cyklistu je, že cyklostezek v Česku i na Moravě neustále přibývá. Vznikají nové a nové krátké i dlouhé trasy, které myslí nejen na atraktivitu, ale především na bezpečnost jezdců.

Největší délkou nových cyklostezek se může pyšnit Středočeský kraj, ve kterém vzniklo krásných 50 kilometrů nového cyklistického dobrodružství. Přijde si tam na své nejen zkušený cyklista, ale i začátečník.

O moc pozadu nezůstává Olomoucký kraj, ve kterém měří nově vzniklé cyklostezky 32 kilometrů a je zde prostor nejen na to, abyste si při jejich zdolání dali do těla, ale i rekreační jízda na kole v klidném tempu má tady zelenou.

Další články o cyklostezkách:

Cyklovýlet nejen za dobrým vínem: vinařské cyklostezky Jižní Moravy

Vydejte se na kole k nejmenšímu ledovcovému jezeru na Šumavě

 

Na lyže do českých hor

Kvalitní vybavení na kolo

Zážitky pro muže, ženy, adrenalinové nadšence..